مقالات

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن

یکی از انواع پرکاربرد لامپ ها، لامپ های هالوژن هستند. لامپ های هالوژن به عنوان یک لامپ کارآمد شناخته می شوند که نور را از جریان الکتریسیته تولید می کنند. چراغ های هالوژن هنگام فیلمبرداری استفاده می شود اما در روشنایی های مسکونی و تجاری و وسایل نقلیه موتوری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این لامپ ها شکل پیشرفته ای از لامپ رشته ای هستند و به طور مشابه کار می کنند، با این حال لامپ های هالوژن عمر طولانی تری دارند.

در ادامه مطلب قصد داریم به معرفی لامپ های هالوژن و انواع آن بپردازیم. همچنین کاربرد، مزایا و معایب این لامپ ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

لامپ هالوژن چیست

لامپ های هالوژن منابع نور رشته ای هستند. این لامپ شامل یک رشته تنگستن است که در محیطی از گاز بی اثر و مقدار کمی هالوژن (برم یا ید) محصور شده است. ترکیب رشته تنگستن و هالوژن به یک واکنش شیمیایی به نام چرخه هالوژن تبدیل می شود که افزایش طول عمر رشته را به دنبال دارد.

لامپ های هالوژن به طور خاص در سیستم های نوری استفاده می شوند. پیشرفت‌ هایی در طراحی لامپ‌ های هالوژن مانند ارائه بازتابنده‌ های یکپارچه صورت گرفته است که امکان هدایت مجدد نور به سیستم روشنایی را فراهم می سازد.

لامپ های تنگستن هالوژن به عنوان یک رادیاتور حرارتی عمل می کنند. به این معنی است که نور از یک جامد تا دمای بسیار بالا تولید می شود. این لامپ ها از یک رشته ساخته شده از تنگستن تشکیل شده است که در شیشه کوارتز سیلیس ذوب شده قرار دارد. در ادامه مطلب به بررسی انواع لامپ‌ های هالوژن می پردازیم.

انواع لامپ هالوژن

به طور کلی انواع لامپ های هالوژن شامل لامپ های هالوژن ال ای دی، اس ام دی و سی او بی می شود که در ادامه هر یک را شرح می دهیم.

لامپ هالوژن ال ای دی

ساختار لامپ های هالوژن‌ ال ای دی متشکل از دیودهای نورافشان است که کنار هم قرار گرفته و از طریق جریان الکتریکی نور تولید می‌ کنند. با افزایش تعداد دیودهای لامپ‌های هالوژن ال ای دی، نور تولیدی لامپ نیز بیشتر می شود. مصرف برق این لامپ ها بسیار پایین است ولی نور مناسب و کافی تولید می‌ کنند.

لامپ هالوژن اس ام دی

این مدل از لامپ های هالوژن دارای چیپ ال ای دی است که از طریق یک سیم نازک به هم متصل اند. این لامپ ها نیز مانند لامپ های نوع ال ای دی گرمای کمتر و نور بیشتری تولید می کنند. از لامپ هالوژنی اس ام دی به دلیل زیبایی و مقرون به صرفه بودن، جهت ساخت تجهیزات نورپردازی استفاده می شود.

لامپ هالوژن سی او بی

لامپ‌ های هالوژن سی او بی مانند دو نوع اول پرنور هستند و برای تزئین مورد استفاده قرار می گیرند. این لامپ ها طول عمر بالایی دارند و مصرف انرژی آنها پایین است.

علاوه بر موارد ذکر شده، لامپ های هالوژنی بر اساس معیارهای مختلف انواع دیگری نیز دارند که از جمله آنها می توان به لامپ هالوژن سوزنی، لامپ هالوژن حبابی، لامپ هالوژن پنلی، لامپ هالوژن توکار، لامپ هالوژن روکار و لامپ هالوژن پیچی اشاره کرد.

کاربرد لامپ هالوژن

به طور معمول از لامپ های هالوژن در موارد زیر استفاده می شود:

 • خودرو: به عنوان چراغ جلو در وسایل نقلیه
 • معماری: نورپردازی خانه، لکه های بازتابنده دو رنگ و ساده
 • نورپردازی صحنه: برای نورپردازی تئاتر و استودیو
 • لامپ های پروجکشن: در تصاویر متحرک و پروژکتورهای اسلاید
 • چراغ های بازرسی و روشن کننده های میکروسکوپ

مزایا و معایب لامپ هالوژن

لامپ های هالوژن با توجه به کاربردهای مختلفی که دارند، ممکن است مزایا و معایب گوناگونی برای مصرف کنندگان به همراه داشته باشند. در ادامه به شرح مزایا و معایب کلی لامپ های هالوژن می پردازیم.

مزایای لامپ های هالوژن

 • کوچک و سبک بوده و تولید آن آسان است.
 • یک نور رشته ای معمولی ممکن است تا 1000 ساعت دوام بیاورد، در حالی که یک نور هالوژن می تواند بیش از 2500 ساعت دوام داشته باشد.
 • نورهای هالوژن دمای رنگی نزدیک‌ تر به دمای خورشید تولید می‌ کنند که در مقایسه با رنگ نارنجی که توسط لامپ‌ های رشته ای منتشر می‌شود، سفیدتر است.
 • لامپ های هالوژن عمر طولانی تری دارند. لامپ های رشته ای در حدود 2800 کلوین کار می کنند در حالی که هالوژن ها تا 3400 کلوین می رسند.
 • لامپ های هالوژن امکان راه اندازی فوری (بدون نیاز به گرم کردن) دارند.

معایب لامپ های هالوژن

 • لامپ های هالوژن بسیار داغ هستند و خطر سوختگی دارند.
 • ممکن است لامپ های هالوژن به دلیل فشار زیاد منفجر شوند و خرده های شیشه را به بیرون بفرستند. البته این خطر ممکن است توسط یک صفحه شیشه ای که به عنوان یک محافظ برای جلوگیری از آسیب عمل می کند، کاهش یابد.

جمع بندی

در این مطلب ارائه شده از فروشگاه ریاحی به معرفی لامپ هالوژن زد اف ار و انواع آن پرداخته شد. همچنین کاربردها و مزایا و معایب این لامپ ها را مورد بررسی قرار دادیم.

لامپ های هالوژن انواع متعددی داشته و در زمینه های گوناگونی کاربرد دارند. علاوه‌ بر مزایای مختلفی که ذکر شد، این لامپ ها معایبی نیز دارند که مهم ترین آنها داغ شدن زیاد لامپ و احتمال سوختگی است. با این حال لامپ های هالوژن در میان انواع لامپ ها جایگاه ویژه ای داشته و از پرفروش ترین لامپ ها محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *