مقالات

تفاوت ریسه ال ای دی و ریسه اس ام دی

تفاوت ریسه ال ای دی و ریسه اس ام دی1

هنگامی‌ که به بازار لوازم نورپردازی و روشنایی سری بزنید، متوجه تنوع و گوناگونی طرح، رنگ و مدل‌های لامپ‌ها و چراغ‌ها می‌شوید. یکی از بهترین و پرکاربرترین نوع لوازم روشنایی که توانسته است افراد زیادی را به سمت خود جلب کند، ریسه‌ها هستند. این ریسه‌ها، شامل رشته‌های طویل و باریکی هستند که از دنباله‌ی تعداد بسیار زیادی لامپ‌ خیلی ریز تشکیل شده اند. تفاوت ریسه ال ای دی و ریسه اس ام دی زیاد می باشد که به آن می پردازیم.

حال، این لامپ‌های خیلی ریز می‌توانند در بازار به دو صورت ال ای دی و یا اس ام دی باشند. اما متاسفانه بسیاری از افراد هستند که چندان با فرق ال ای دی و اس ام دی آشنایی نداشته و همین امر می‌تواند باعث اشتباه آن‌ها در فرایند نورپردازی گردد.

اگر شما نیز هنوز در مورد ریسه ال ای دی یا اس ام دی بودن ریسه‌های خود اطمینان ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از وب سایت فروشگاه ریاحی را دنبال کنید تا به بررسی انواع مدل ریسه‌ها و تفاوت میان آن‌ها بپردازیم. همچنین، در ادامه نیز، به بررسی مزایا و معایب هر یک از این‌ها نیز خواهیم پرداخت.

انواع ریسه led

ریسه ال ای دی، نوعی از ریسه است که در آن، از تعداد زیادی پنل ال ای دی کوچک تشکیل شده است. هر کدام از این پنل‌ها توسط شبکه ای کامپیوتری به یکدیگر متصل بوده و مدیریت می شود.

تنوع انواع مدل ریسه ال ای دی بسیار زیاد بوده و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. به همین جهت، در این بخش به بررسی مهم ترین آن‌ها می‌پردازیم:

ریسه ساختمانی:

ریسه ساختمانی، نوعی از ریسه‌ها است که معمولا از آن‌ها در داخل آرک خانه و یا نمای بیرونی ساختمان به عنوان نور مخفی استفاده می‌گردد. همچنین، از این ریسه‌ها می‌توان در راه پله‌ها و نرده‌ها نیز استفاده کرد. اکثر این ریسه‌ها، ضد آب نیز هستند.

ریسه تزئینی:

برخلاف ریسه‌های ساختمانی، ریسه‌های تزئینی، نوعی ظریف تر از ریسه‌های ساختمانی بوده که از آن برای دکوارسیون اجسام و لوازم خانه استفاده می‌شود.

ریسه نواری:

مانند ریسه تزئینی است با این تفاوت لامپ‌های ریز آن بر روی نواری نصب شده است.

ریسه شلنگی:

یکی از پرکاربردترین نوع ریسه‌ها بوده که لامپ‌های آن در درون یک شلنگ به خصوص است.

معایب و مزایای ریسه led

حال که با انواع ریسه‌های ال ای دی آشنایی پیدا کردیم، نوبت به بررسی معایب و مزایای ریسه ال ای دی می‌رسد:

مطالعه :  معرفی سیستم و تجهیزات مناسب نورپردازی اتاق گیمینگ

مزایای ریسه ال ای دی

 • کم مصرف بودن
 • مقرون به صرفه
 • تنوع در رنگ
 • عدم خرابی در صورت خاموش و روشن کردن متوالی

معایب ریسه ال ای دی

 • امکان آب شدن شلنگ در صورت خرابی لامپ
 • امکان سوختن در هنگام نوسانات برقی

انواع ریسه smd

SMD مخفف اصطلاح Surface Mount Devices بوده و به معنای قطعات نصب سطحی می‌باشد. به طور کلی، اس ام دی نوعی خاص از لامپ ال ای دی بوده که به واسطه طرز ساخت آن ، بسیار کارآمدتر ، با تنوع رنگ بیشتر ، وضوح بالاتر ، حجم بسیار کمتر و زاویه دید بهتر همراه با صرفه جویی انرژی بیشتر، توانسته است مشتریان زیادی را به سمت خود جلب کند.

به طور کلی، انواع مدل ریسه اس ام دی شامل موارد زیر است:

 1. چراغ اس ام دی حبابی
 2. پروژکتور smd
 3. چراغ اس ام دی دانلایت( چراغ دانلایت، لامپی است که در درون سقف قرار می‌گیرد و اطراف آن را کاملا احاطه می‌کند. این چراغ‌ها نور را به‌صورت پرتو باریکی به طرف پایین ساطع می‌کنند)
 4. پنل اس ام دی

معایب و مزایای ریسه smd

مهم ترین معایب و مزایای ریسه اس ام دی شامل موارد زیر است:

مزایای ریسه اس ام دی:

 • طول عمر زیاد
 • گسترش پرتو نور یکنواخت
 • قابلیت تنظیم زاویه تابش
 • سرعت روشن شدن آن بسیار زیاد است
 • عدم آلودگی محیط زیستی

معایب ریسه اس ام دی

 • عدم مقاومت نسبت به ضربه
 • خرابی ساده
 • عدم مقاومت نسبت به ضربه

کاربرد ریسه ال ای دی و ریسه اس ام دی

 • کاربرد ریسه ال ای دی: کاربرد ریسه led تقریبا در تمامی‌مکان‌ها و فضاهای داخلی و خانه‌ها و ادارات قابل استفاده هستند اما معمولا از آن‌ها برای تزئین خانه، تزئین قطعات و وسایل تزئینی خانه و یا حتی تزئین بخش‌هایی از دیوار اتاق‌ها و ادارات استفاده می‌شود.
 • کاربرد ریسه اس ام دی: از مهم ترین کاربرد ریسه smd نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: نورپردازی در سقف کشسان، نورپردازی سقف کاذب متحرک، نورپردازی نمای ساختمان، نورپردازی باغچه و باغ، استفاده در نور اتومبیل‌ها، و ایجاد نوری همانند نور روز در ادارات و سالن‌های همایش اشاره کرد.

تفاوت ریسه led و ریسه smd

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، لامپ‌های اس ام دی، نوعی لامپ ال ای دی بوده ولی با یکسری تفاوت که آن‌ها را از لامپ led متمایز می‌کند. از مهم ترین تفاوت‌های اس ام دی نسبت به ال ای دی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه تولید کمتر
 2. مصرف برق کمتر از ال ای دی!
 3. قیمت ارزان تر
 4. تنوع رنگ بیشتر
 5. وضوح نوری بیشتر
 6. حجم کمتر
 7. زاویه دید بیشتر
 8. امنیت کمتر
 9. احتمال خرابی بیشتر
 10. مقاومت کمتر در برابر ضربه

کلام آخر

دو نوع از پرفروش ترین نوع چراغ‌های ال ای دی در بازار، ریسه‌های ال ای دی و اس ام دی هستند. هر دو نوع از این ریسه‌ها دارای معایب و مزایای خاصی هستند و دانستن تفاوت میان آن‌ها می‌تواند ما را در خرید ریسه مناسب راهنمایی مناسبی بکند. امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را در خرید ریسه مناسب فعالیت خود بیشتر راهنمایی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *